Kurucumuz

Ben Mehmet Kavas,

1949 yılında İzmir Bergama’da gözlerimi dünyaya açtım. İlkokul ve Ortaokulu Bergama da okudum. Lise yok idi. Kapatılan Köy Enstitüleri yerine 1960 ihtilalinden sonra açılan Manisa Demirci İlköğretmen Okulu sınavlarını kazandım. Bu okulda hem imkansızlıklar içinde iyi bir eğitim aldık hem de 400 dönüm arazi içinde bir çiftçi adayı gibi eğitildik. Daha sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü FKB öğretmenliği bölümünü birinci olarak kazandım.

Çocukluğumda da İlk ve Ortaokulun Yaz tatillerinde Bergama’daki bağımızda çiftçiliğin ön bilgilerini yaparak ve yaşayarak öğrendim.

1970 yılında kur’a ile ilk atandığım Adana Ceyhan Doruk Köyü Ortaokulunda öğrendiklerimi deneme fırsatım oldu. Orada dikmiş-diktirmiş olduğum ağaçlardan oluşan bir orman ilk İzlerim olarak yaşamaktadır.

1977 yılından emekliliğime kadar İzmir Güzelyalı Ortaokulunda önce öğretmenlik ve 19 yıl Müdür Baş Yardımcısı olarak çalıştım. Bu okulda gerçekten eğitim alanında pırlanta yıllarımızı Yaşayarak birçok başarılı çalışmalar yaptık. Emekliliğimde İzmir Buca Şirinyer’de Ege Yükseliş Dershanesi adıyla bir İlköğretim Dershanesi kurdum. 21 yıl hizmetten Sonra binlerce öğrencimizin verdiğimiz katkılar nedeniyle her zaman arayıp saygı ve sevgilerini sunmakta oluşları en büyük zenginliğimizdir. Dershanemiz kapanınca vakit geçirmek ve Nazım Hikmetin dediği gibi  “yaşamayı Ciddiye almak için yetmişinde bile zeytin dikeceksin, hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil” felsefesiyle Urla Özbek te ailecek bir arazi edindik. Fakat hemen ardından 2015 te milyonda bir erkekte rastlanır bir hastalık olan meme kanseri oldum. Kemoterapi olur iken Zeytin fidanlarını diktirdim. Her yıl susuz Kavun, susuz karpuz, temiz tarım – iyi tarım ile her türlü sebze meyve yetiştirmekteyim.

Karayolundan ve dolayısıyla egsoz gazından uzak olan arazimizde doğal gübreyle yetiştirdiğimiz ağaçlarımız ürün vermeye başladılar. 2022 yılında zeytinlerimizi yine katkısız olarak işledik ve K & K Çiftliği adıyla beğeninize sunmaktayız.

Ben eşimle 52 yıllık mutlu bir evliliğin ardından, iki kızım, iki oğlum ve dört torunum ile bu çiftliğin kurucusu olmaktan gurur duyuyorum.

Güzel günlerde, güzel ürünlerle buluşturmak üzere sevgiler.